Please wait for loading...kalate dhe keshtjella

keyword competition rating: 5.0 / 5.0

/
 1  +1 wikipedia.org
Kështjellat e Shqipërisë - WikipediaIV-VI të erës së re u ngritën kështjella edhe në zonat e ulëta dhe në vende strategjike si Kështjella e Durrësit, Kështjella e Gjirokastrës, Kështjella e Elbasanit e ...
 2  +99 shoqeriajone.com
Kalate e Shqiperise - ShoqeriaJoneKalaja aktuale u rindërtua prej tij më 1819 me një sipėrfaqe 4-5 ha me tre hyrje dhe 3 kulla. Deri mė 1820 ka qėnė rezidenca e dytė e Ali Pashë ...
 3  +1 shqiplive.info
View topic - Kalate e Shqiperise Shqiplive Forum •Drishti u kthye në një fortifikim të rëndesishëm të mbretërise së Zetës dhe varej nga Dioqeza e Tivarit. Kalaja e Drishtit u ngrit në shek e XIII si ...
 4  +3 facebook.com
Kalate e Bregut Tim - Kalaja e Bashtoves ! - FacebookTë dashur miq te Smart Tourist Albania! Te enjten datë 1 Maj nje grup vullnetaresh te Smart Tourist Albania ne Aksion Vullnetar ne Kalanë e Bashtovës , nje kala ...
 5  +5 ais.al
Albanian Institute of Science | Aksioni vullnetar “ Kalatë e Bregut tim”“ Kalatë e bregut tim” është një aksion i një grupi vullnetarësh të projektit “Act ... Fakt është që kështjella ishte në funksion të qëndresës dhe  ...
 6  +7 gazetatema.net
Ja kalatë e nxjerra me qera nga qeveria | Gazeta TemaKalaja e Ali Pashës në hyrje të Vivarit, Sarandë. Kalaja ..... S-halè haleja e ka filluar me detin. pastaj me kalate dhe ne fund gjithe Shqiperine. ta ...
 7  +2 albpress.org
Kështjellat evropiane, mistike si në përralla - Albanian News Agency E quajtur Pražský hrad, kështjella është një shfaqje mjeshtërore; ajo është ... IX, diku duke përzierë stilin romak si plotësues, gotik, barok dhe  ...
 8  ~ dancealbfest.comKalaja e Durrësit - Albania Dance MeetingKalaja është e lashtë sa vetë qyteti i Durrësit. Gjatë shekujve ajo është prishur dhe rindërtuar disa herë. Muret rrethuese të Durrësit në pjesën e tyre kryesore i ...
 10  ~ bashkiavlore.orgBASHKIA VLORE - KALATEKalaja e Himares. Eshte ndertuar si fortifikim i fisit te kaoneve dhe permendet shpesh ne dokumentet bizantine. U riparua ne shekullin VI e.s. Justiniani ishte ai  ...
 11  +1 shqiptarja.com
Shqiptarja.com - 23 kalatë më të bukura në Europë, mes tyre edhe e Revista "Female first" ka renditur 23 kalatë dhe kështjellat më të bukura në Europë, mes tyre është edhe kalaja e Krujës. Kalatë me një stil të ...
 12  ~ albanopoli.wordpress.comKALATE TONA ANTIKE ILIRE, ME KATE TE NENDHESHME BANIMI Dhe kur kalonte rreziku, dilnin perseri mbi keshtjella …! Prej ketyre katakombeve kishte edhe dalje te fshehta pertej malit, larg nga vendbanimi, ...
 14  ~ kosova-sot.info
60 kalatë e Kosovës, të lëna në harresë - KosovaSotDrejtues të institucioneve që merren me fushën e trashëgimisë dhe të MKRS-së, ... Kalaja e Prizrenit, ajo e Artanës, Kalaja e Dardanës dhe Kalaja e Harilaqit.
 15  +1 prezi.com
Udhëtim në kalanë e Petrelës by xhersi xhersi on PreziSi pasojë e kësaj gjatë antikitetit lindi dhe u zhvillua qyteti i Vilës, ... Në shekullin e XV kalaja e Petrelës ishte kthyer në një kala te vogël por dhe  ...
 16  +3 peshkupauje.com
(Përditësuar) Nga Shkodra në Sarandë, lista e 22 kalave që do Kalaja e Ali Pashës në hyrje të Vivarit, Sarandë Kalaja e ... Biznesmeni, kundrejt kësaj hapësire paguan qira dhe investon në mirëmbajtjen e ... Furia e ndërtimeve ka përfshirë gjithçka në vendin tonë, mos do të ndodhë e njëjta gjë me kalatë ?
 17  +84 radiotravel.al
Kalate me te bukura te vendit. - Radio TravelMes tyre jane dhe kalate . Se fundi jane renditur dhe disa prej kalave me te bukura te Shqiperise nga veriu ne jug. Ato jane Kalaja e Drishtit, ...
 18  +7 top-channel.tv
Shqipëria Tjetër: Historia e Tiranës - Lajme - Top ChannelKalate jane aty dhe po aty dallohet edhe realiteti i derformuar ne te gjitha ... Kalaja e Persqopit, qyteti Ilir i Parthineve qe datojne ne shekujt IV ...
 19  +2 visit-ulcinj.com
Pusi ne Kala te Ulqinit - Visit-ulcinj.comKalaja -e-Ulqinit_sheshi-i-robve-Para hyrjes jugore të Kalasë është barutana ... Dyqanet ku prodhohej dhe shitej prodhimi zejtar, fillojnë të shoqërohen edhe me  ...
 20  -5 osdir.com
politics.region.albania.shqiperia - Nga: studiuesi Agim Boba Vendlindja e Gjergj Kastriotit Skenderbe dhe mbeshtetesit Dibranà Dibrane .... Toponimet nisin me Perroin e Kastriotit, Kalaja e Gjonit , Kulla e Gjonit ose Kodra e .... toponimesh qe flasin per luftratat, kalate dhe vendqendrimet e Skenderbeut.
 21  +6 shqiperia.com
Kalaja me e madhe ne Shqiperi!! | AlbforumiKalaja me e madhe ne Shqiperi eshte ajo e Rozafatit ne Shkoder dhe fill pas saj vjen ajo e Beratit.Ne te vertete me e madhja ka qene Kalaja e ...
 22  ~ balkanweb.com
Balkanweb.com - Nga Shkodra në Vlorë, lista e 22 kalave që do i Kalatë që janë pjesë e listës paraprake për t'u dhënë me qira tek bizneset ... Kalaja e Lëkurësit, ajo e Petrelës dhe ajo e Prezës janë kthyer në “blloqe betoni”.
 23  +7 forumivirtual.com
Kalate e Shqiperise - Forumi VirtualKalaja aktuale u rindërtua prej tij më 1819 me një sipėrfaqe 4-5 ha me tre hyrje dhe 3 kulla. Deri mė 1820 ka qėnė rezidenca e dytė e Ali Pashë ...
 24  +77 ikub.al
Kalaja e Skënderbeut, Kepi i Rodonit-mobile.ikub.alQë nga lashtësia kjo zonë ka qenë pikë startegjike dhe një dalje e rëndësishme në det. Në këtë pikë, Skënderbeu ndërtoi një kala te  ...
 25  +6 translate.com
Kalaja E Rozafes Eshte Nje Nder Kalate M in English Translationkalaja e rozafes eshte nje nder kalate me te bukura te shqiperise. ... Te Nesermen Erdhi Njera Nga Grate Ajo Ishte Me E Mira Dhe Me E Bukura ...
 26  +75 akt.gov.al
Agjencia Kombëtare e Turizmit » ElbasaniNdodhet në qëndër të vendit dhe përbën qytetin e tretë të vendit për nga ... Objektet më të rëndësishme për tu vizituar në qytet janë kalaja (shih Kalate ), xhamia ...
 27  ~ maasbesa.orgMAASBESA: NewsMe pas, radha i erdhi Albana Orgockes dhe Nerejdea Priftit, te cilat ringjallen ... qe shkaterron kalate me te forta dhe kalaja qe mund t'u qendroje topave me te ...
 28  -8 skyscrapercity.com
[AL] Projekte Ndërtimi | Construction Projects - Page 2 Nqs veme re, vetem keshtjella e Krujes eshte e vetmja keshtjelle qe ka nje ... Po sikur, te investohej ne kalate e Beratit dhe Gjirokastres, te dy ...
 29  ~ sdsnews.wordpress.comALBA-TURIZEM – INVESTIGATION OF INFORMATION FLOWTrashegimia Natyrore Lugina dhe Parku Kombetar i Valbones Ndodhet në një ... Kalatë kryesore janë Rozafa, Lezha, Gjirokastra, Butrinti, Porto – Palermo , Kruja, Petrela, Kanina, ... Kalaja e Drishtit u ngrit në shek e XIII si një fortesë bizantine.
 30  ~ gazeta-nacional.comHimara- e shkuara dhe e ardhmja. Nga Foto Lluci | gazeta-nacional ... i pare, u ndertoi bashke me Himariotet dhe Bashiotet dy kala te medha dhe ... Keshtjella e Himares ishte bastioni kryesor i Gjergj Aranitit ne ...
 31  +70 gazetakritika.net
Kritika - Doreshkrim - Murat Koltraka: Mbresa dhe kujtime nga Kalate e tij u kthyen ne diga celiku dhe thyen mitin e .... Ketu eshte kalaja , ose kulla e Gjoni(sipas trashegimenise gojore)me plot 21 toponime ...
 32  -3 forumishqiptar.com
Kalaja e Skelës, monumenti që nuk fshihej - Forumi ShqiptarGjurmët u mbuluan dhe ato humbën nën themelet dhe muret e Pallatit ... kalate e lashta kan mundur tu presin hovin hordhive te panumerta ne ...
 34  ~ vlora-guide.comMonumentet e lashtesise se Vlores - Vlora GuideVlora-Guide nje guide e plote mbi qytetin e Vlores, dhe jugun e Shqiperise ... Kalate . Kalaja e Vlores gjendej ne afersi te skeles se sotme (sot stadiumi i Vlores ).
 35  -7 infoarkiva.com
Kalate»Turizmi kulturor asnje informacion per kalate ne Vlore - Alsat. Vlora përvec vijës ... Kalaja e Kaninës, ajo e portopalermos dhe manastiri i Zvë - Shtuar 3 vite më ...
 36  +65 gazetatelegraf.com
9 nga Kalatë kryesore të Shqipërisë do të ndriçohen nga FSHZH-ja Kalatë e përfshira në këtë projekt janë: Kalaja e Krujës, Elbasanit, Beratit, ... FSHZH-ja synon të kontribuojë në afirmimin e vlerave historike dhe kulturore të ...
 37  +64 almakos.com
ALMAKOS - FOTO LAJM: Ja kisha që po ndërtohet në Kala të ShkupitKy objekt nga i gjithë opinioni u vlerësua si kishë, me përjashtim të Abdilaqim Ademit, i cili pas Ali Ahmetit dhe Musa Xhaferit, është njëri prej ...
 38  +5 respublica.al
Shpata e Skënderbeut, 100 vjetori dhe pak "gjuhë-letërsi" nga sajti i Pёrkrenarja dhe shpata e Skёnderbeut do tё sillen nё Shqipёri pёr t'u
 39  +62 archive.org
Full text of "istihdaf" - Internet ArchiveKjo çeshtje eshte e rrethuar me konfuzion dhe düke pare rendesine e saj ne .... dhe kalate nuk jane pa gra, femije, pleqe, te burgosur (muslimane) dhe tregtare. ... mund te thyhet keshtjella ne menyra tjera, atehere nuk ka dyshim qe lejohet.
 40  +1 slideshare.net
Historiku i monumenteve Durres - SlideSharePas perfundimit te punimeve keshtjella u pajis me topa dhe net e u .... te Elbasanit,shtrihetqyteti I peqinit me nje kala te vogel ne qender.
 41  +7 akllapi.net
Aqif Ramadani: Dibra plotë thesare të pa prekura historike kalatë e Kalaja është e ndërtuar në rafshnaltën e një shkëmbi madhorë ku në majë e rrethuar me mur rethues me gurë dhe gelqere që nga erozioni ...
 43  ~ besi-doda.wix.comHotelet dhe Kalate - WIX.comKalaje e Prezes Kalaja e Petrelës. Hotelet Me te Vizituara Ne Tirane. Hotel Dajti. Hotel Tirana. Rogner Hotel. Sheraton Tirana Hotel. Kalate Ne Tirane.
 45  +55 net-arrows.appspot.com
Kalate e Bregut Tim organizuar nga Smart Tourist ne UTV News Kalaja e Qeparoit, Kalaja e Porto Palermos e ndryshe njohur si ... Ne ishim në datat 18 -- 20 tetor, pastruam dhe promovuam Portat e Labërisë!
 46  ~ matjanet.comUntitled Document - MatjanetMati gjendet midis korrdinatave gjeografike 41o e 26 ` dhe 41o e 47`, gjeresi .... Kalaja e Xibrit ndodhet prane fshatit Xiber te Matit, e ndertuar ne lartesine e malit ... drejtim mund te futesh ashtu si dhe ne kalate e tjera te ndertuara ne ate kohe.
 48  -25 parajsa.com
Fillon restaurimi i Kalasë së Dajtit - Parajsa.comNjëri prej këtyre është edhe Kalaja e Dajtit, e zbuluar në vitin 1963
 49  +12 civitas.al
Fluks vizitorësh në kalatë mesjetare të bregdetit | civitas.alKalatë e zonës bregdetare të Shqipërisë po kthehen dita ditës në qendra ... “ Pamja nga rruga ishte mjaft piktoreske dhe nga kalaja , që ishte një ...
 51  +49 ruclip.com
Kalate e Bregut Tim organizuar nga Smart Tourist ne UTV NewsMë e spikatur mes tyre është Kalaja e Borshit, Njohur si Kalaja e Sopotit e më tej si ... Ne ishim në datat 18 -- 20 tetor, pastruam dhe promovuam Portat e Labërisë!
 52  +5 e-zani.com
I kujtojmë Top Channel-it se trashëgimia shqiptare nuk ka vetëm Patjetër, ky shqetësim është serioz dhe ngjall keqardhje dhe indinjatë tek çdo shikues.
 53  ~ cameriaime.comSami Frashëri mbi Çamërinë | Cameria ImeKeshtjella quhet Ajos Dhonatos dhe emri Ajdonat që perdohet ne gjuhën .... me dy fortifikata dhe 4 kala, te ndertuara prej Ali pashë Tepelenes.
 57  +8 yahoo.com
Arbers' National League WorldWide FBKA - Yahoo Groups15 -TE SHPORRET dhe ZHDUKET nga Politika, TE MOS NJIHET nga NDERKOMBETARET, sali berisha dhe co. e tija .... BUMCI dhe ASKUSH NUK kane ASNJE te Drejte MBI Kalate dhe Keshtjella t e PRINCERVE Arberore !
 58  ~ lag-al.netLAG - Monumente kulturore te LAG “ADRIJON” VloreKalaja ka pasur tre hyrje te jashtme dhe nje te brendeshme . ... gjeografik,vlerat ndertimore e historike e bejne kete kala te vecante dhe i japin vlera turistike.
 59  ~ hoteleriturizemalbania.blogspot.comHoteleri Turizem Albania: Monumentet e Tiranes, AlbaniaTirana është një nga qytetet me burime kulturore dhe monumente që ... 12 Banesa. Kalate • Kalaja Ne Qytetin E Tiranes • Kalaja E Dorzes