Please wait for loading...



vjersha per skenderbeun





keyword competition rating: 0.5 / 5.0

/
 1  ~ mesoshqip.org
Poezi per Skenderbeun ~ Mëso ShqipErdhi,erdhi Gjergj Kastrioti U tund së jehuari Arbëria Gëzoi Kruja,gëzoi Iliria Me shkurorëzimin e Skënderbeut Nga Turk-Imperatoria. N'Arbëri an' e mbanë
 2  ~ albemigrant2011.wordpress.comGJERGJ KASTRIOTI- SKENDERBEU (Poezi nga Fejzulla Duraku Edhe turqit i dëbon. Ogllu Oman bej i mbretit, Zemërgaz e gazepit! Dhe për hir të dovletit. Kërkon shpëtim dor's miletit? Në luftë kërkon mëshirë
 3  ~ prishtinapress.info
POEZI PËR SKËNDERBEUN | Prishtina Press - Prishtinë - New York Nga Qazim D.SHEHU. DY POEZI PËR SKËNDERBEUN . 1.ISH SHESHI SKËNDERBEJ. Para tij ka një shatërvan. Si shatërvani sulltanor,. Me ndryshimin se aty,.
 4  ~ vogelushet.blogspot.comPër vogëlushët, për fëmijët tanë: Gjergj Kastrioti SkenderbeuGjergj Kastrioti Skenderbeu . Lirinë nuk jua solla unë, por e gjeta këtu në mes tuaj , armët nuk jua ngjesha unë, por ju gjeta të armatosur,
 5  +1 sa-kra.ch
Poezi të zgjedhura - sa-kraCa pika shiu ranë mbi qelq, Dhe unë për Ty seç ndjeva mall... PORTRETI I SKENDERBEUT Si dite e plote ai shtjellej me re dhe ere mbi atdhe. Nje emer, Gjergj ...
 6  -1 teksteshqip.com
Poezia me titull Gjergj Kastrioti- Skenderbeu nga Fejzulla DurakuFejzulla Duraku - Gjergj Kastrioti- Skenderbeu . - Poezia u dërgua nga Adonis Muqa - Kur do zoti, bën mëshirë. T'mos na len' në errësirë, Kryeprofet Ai dërgon
 7  +1 forumishqiptar.com
Gjergj Kastrioti - SKËNDERBEU (1405-1468) - Forumi ShqiptarVetë Skënderbeu u emërua po për këtë qëllim qeveritar (subash) i ... Po ashtu ishte bërë e qartë për Skënderbeun se sulltani nuk lejonte në ...
 8  ~ evasotiri-poezi.blogspot.comEva Sotiri - Poezi: Skënderbeu në KrujëFëshfërin për të t'shplodhur, shpenguar. Mbi shpatën tënde zogjtë. Cicërojnë lehtësisht pa pushim. Pranë teje prapë njerëzit e tu. I sheh në çdo ...
 9  +1 forum-al.com
Figura e Gjergj Kastriot - Skenderbeut ne krijimet e folklorit Kenga e Gjorg Golemit qe degjohet ne Berzeshte te Elbasanit, ne Shpat e ne Polis, duket se eshte per te vjehrrin e Skenderbeut , Gjon Arianit ...
 10  +90 voal-online.ch
ZGJOHU SKËNDERBE!Poezi nga AGIM GASHI - Dërgoja shokutShekulli - HAPET DEBATI PËR VRASJEN E VËLLEZËRVE JUSUF E ... FUSHAT KRYESORE KU NGECI KOSOVA PËR LIBERALIZIMIN E ...
 11  -2 yourliterary.com
Skenderbeu - YourLiterary.comSkenderbe ,o Skenderbe , ti luftove per atdhe, ne beteje guxim e ... Komenti: Shumeeeeeeeeeeeee e bukur vjersha moj ilirja komentet i ke nga ...
 12  +39 tribunashqiptare.net
Gjergj Kastrioti Skënderbeu | Tribuna ShqiptarePër dikë ndoshta kjo datë, dhe dita e premte thjeshtë do jetë vetëm një datë ... NGA ZHVILLIMI I VEPRIMTARISE ATDHETARE PER SKENDERBEUN . February  ...
 13  ~ poezishqip.comPORTRETI I SKENDERBEUT | Poezi ShqipSi dite e plote ai shtjellej Me re dhe ere mbi atdhe. Nje emer, Gjergj, e kish si diellin, Tjetrin si henen, Skenderbe . Dy brire dhije kish mbi krye, Embleme e.
 14  +1 shtepiaelibrit.com
histori e skenderbeut , naim frasheri - Shtepia e LibritNaimi e paraqet Skënderbeun me tiparet e një heroi legjendar, të luftëtarit kreshnik dhe .... Vetëm në vitin 1886 ai botoi veprat "Bagëti e Bujqësia", " Vjersha për  ...
 16  -4 wikipedia.org
Skënderbeu - Wikipedia1 Biografia; 2 Epoka e Skënderbeut në veprat e autorëve shqiptarë; 3 Gjergj Kastrioti Skënderbeu - Hero Kombëtar; 4 Legjenda; 5 Vepra për Skënderbeun  ...
 17  +83 rocksonte.com
RockSonte • View topic - Vargje për Skënderbeun nga Naim Frashëri !Vargje për Skënderbeun nga Naim Frashëri ! by qenpo » Tue Oct 03, 2006 1:21 pm. HISTORI E SKËNDERBEUT (1898) I Këndo, ëngjëll, urtësinë. Edhe gjithë ...
 18  ~ forumivirtual.com
poezi per skenderbeun - Forumi VirtualSkenderbe ,mor trim shqiptar, qe na dhe lirine, ngrihu e lufto per ne, qe te mos jemi rob te turqise! Ja nje strofe nga une. Tema.
 19  ~ shpirtiarbritrron.blogspot.comFigura e Gjergj Kastriotit-Skëndërbeut në letërsi dhe në folkorKrijimet e para kushtuar Skënderbeut janë dy vjersha në latinisht, prej ... Po në këtë kohë botohen edhe drama për Skëndërbeun , si në Angli ...
 20  +7 gazetatelegraf.com
Dr. Apostol Kotani / Figura e Skënderbeut në mendjen dhe penën e Shkrimtari i madh Amerikan i shekullit XIX-të Henry Ëadsorth Lonofelloë i mrekulluar nga shkrimet për Skënderbeun , në poemën e tij i bën një përshkrim të  ...
 21  ~ shqiperia.com
Poezi Shqipe - Shqiperia.comMalli per Heronjte · Nje shkrepese · Berberi
 22  +27 scribd.com
Dy tingellima për Skenderbeun - Ledi Shamku Shkreli (18 Jan 2009)Në këtë përvjetor të 451-të të vdekjes së Kastriotit po i sjellim lexuesit tonë dy tingllima, a sonete, që i kushtohen pikërisht atij, shkruar nga Luigi ...
 23  ~ pochitau.bizVjersha per skenderbeun nga naim frasheri Fruit Park 1.3 - Many Vjersha per skenderbeun nga naim frasheri Fruit Park 1.3. Admin24.12.2013, 19: 14. Everything they do is geared towards the animals first and foremost.
 24  +9 nastradini.com
Poezi shqip te autoreve te ndryshem. - NastradiniQe te ju flas si flet Atdheu, t'ua kujtoj historine, te ju flas per Skenderbeun , t'ua ndeze mallin per Shqiperine. T'ju tregoj se e shkreta loke ka mbete vet pran votres ...
 25  +20 facebook.com
Poezi per Skenderbeun ne italisht. - Scanderbeg, General of the Poezi per Skenderbeun ne italisht. - Scanderbeg, General of the Eagles * by Tim Lezi. Arial Gjoni, Arian Kastrioti and 14 others like this. 2 shares.
 26  ~ asabija.comGazeta katolike Shqiptarja boton poezi nga Arben Duka: Shpullarët Arben Duka-poezi per Skenderbeun Në vazhdën e botimeve të saj anti- muslimane, gazeta katolike Shqiptarja boton edhe një poezi nga poeti ...
 27  +4 slideshare.net
Dy-tingellima per Skenderbeun , nga Ledi Shamku-ShkreliDy-tingellima per Skenderbeun , nga Ledi Shamku-Shkreli. Marjan DODAJ Follow Processing... by Marjan DODAJ, NIL at NIL. on Jun 06, 2011.
 28  +9 zemrashqiptare.net
LETERSIA SHQIPTARE - Portreti i SkenderbeutPortreti i Skenderbeut ... Tjetrin si henen, Skenderbe . ... shkruar vjershen eskender beut qe me ka len pershtypje shpresojm te behemi si ai ... Ne kete poezi bahet fjal per skenderbeun qe kater luftra beri dhe kater vdekje theu.
 29  ~ nasergashi.comGjergj Kastrioti - Skenderbeu - Hapësira e Qiejve ShqiptarëKomandant pergjithshem i ushtrise u caktua Skenderbeu . Per te perballuar shpenzimet e luftes, u krijua arka e perbashket me kontributin e ...
 30  +8 forumihorizont.com
Forumi Horizont - Poezi nga Naim FrashëriDhe për shumë vjet të tjerë. E zbukurofsh ... U derdhë për mëmëdhenë, E kishin të bashkë ..... Bucs, rrofsh sepse me kenaqe me HISTORINE E SKENDERBEUT .
 31  +1 trepca.net
GJERGJ KASTRIOTI - SKËNDERBEU - Trepça.netPër një periudhë rreth 10-vjecare, Gjergji vazhdoi shkollën e içogllanëve të ... sulltan Murati II transferoi Jakup Beun dhe Skënderbeun nga postet e larta që ...
 32  ~ repeat.net-1.pl:81Skenderbeun - Dardani - repeat.net-1.pl - Twoje utwory w pętliVjersha per Skenderbeun . ... autor: TheThinkDifferent. Virgjil Kule, biografi per Skenderbeun - Vizion Plus - News - Lajme autor: VizionPlusAlbania. RRUGETIMI  ...
 33  +58 dictionary.com
Translate poezi+ per + skenderbeun from English to Spanish¿Sabías que el perejil tiene más potasio que el plánato? English-Spanish Translator. poezi per skenderbeun . Poezi per skenderbeun . Powered By Babylon  ...
 34  ~ shqip24.blogspot.comShqip24: Portreti i Skenderbeut Ismail KadarePortreti i Skenderbeut Si dite e plote ai shtjellej me re dhe ere mbi atdhe. Nje emer, Gjergj, e kish si diellin, tjetrin si henen, Skenderbe . Dy brire dhije kish mbi  ...
 35  ~ kosovare.forumotion.comHistoria e Skenderbeut - Page 2 - PortalliKëtë e dëshmon edhe fakti së për Skënderbeun është shkruar një literaturë e shumëllojtë, prej qindra vëllimesh, të botuara në shumë gjuhë, ...
 36  ~ miqesia.dkMinna Skafte Jensen: »Një rrëfenjë heroike: Skënderbeu i Marin Përshtypjet e shqiptarit Marin Barleti për jetën e Skënderbeut, ..... Por për temën e tij kryesore, Skënderbeun dhe veprat e tij, ai mbase po krijon ...
 37  +64 yahoo.com
Nje poezi per Skenderbeun - Groups - YahooKUVENDI I VOGEL I HIMARES (Ka anetare nga te gjitha fshaterat e Rivieres se Detit Jon) - TO MIKRO SYNTAGMA TIS HEIMAPPAS (Iparxi mellon apo olla ta ...
 38  ~ zeriislam.comKUSH DHE PSE PO E NXJERR SOT SKENDERBEUN NE MEJDAN Debati i sotëm për Skënderbeun nuk ka asnjë lidhje me Skënderbeun real, por me përdorimin dhe përdoruesit e tij. Skënderbeu real mund të përdoret dhe ...
 39  +2 qeveria.eu
qEVERIA.eU & vLORA.iT<- aLTERNATIVA || | Poezi Shqip | Portreti i 6: FJALOR ANGLISHT - SHQIP per celular [Downloaded: 7762
 40  +60 tvplayvideos.com
VIRGJIL KULE, BIOGRAFI PER SKENDERBEUN - VIZION PLUS Fakte te reja, hulumtime dhe një analize e detajuar për figurën e ... Xhevahir e Belul Hysko - Valle e kenduar per Skenderbeun ... Vjersha per Skenderbeun .
 41  +7 albaniapress.com
AlbaniaPress.com / ShqiperiaPress.com - PO HISTORIA E *Marin Barleti historian shkodran, madhëroi historinë tonë kombëtare. Për heroin shqiptar Skënderbeun , janë shkruar me mira faqe me karakter historik, ...
 42  -16 peshkupauje.com
"Skёnderbeu" i Longfellow-t nё pёrkthimin e Nolit | Peshku pa ujëVjershen e kam kthyer lirisht, sikunder do te shohin me nje here ata qe dine ..... Lenia e lire e qatipit rrezikonte gjithe planin e fshehte te Skenderbeut per te ...
 44  -30 immi.se
DITURIARevistë mujore për fëmijë, të rinj dhe prindër, Shkurt, 2010 ... Por vlen për t'u përmendur në këtë plejadë autorësh që kanë shkruar për Skënderbeun dhe.
 45  +15 piczo.com
Shkrimtaret - befisleku - PiczoPer te mbrojtur shqiptaresine e Skenderbeut autori niset nga argumente te sigurta ..... "Çeta e profeteve„ permban edhe disa vjersha , shkruar nga vete autori ose ...
 46  +10 erepublik.com
KRUJE,QYTET I BEKUAR...... - published by shpetim85 on day Published in Albania on the 21st of May 2012. 3 comments. Page 1 of 1. Vargje te poetit kombetar shqiptar Naim Frasheri, te 'Historia e Skenderbeut '. Kruj'…
 47  ~ fryma.info“Skënderbeu në literaturën anglo-amerikane” ~ Letërsi,ese,kritikëKjo ishte hera e parë që me simpoziumin me rastin e 600-vjetorit të lindjes së Heroit legjendarë të kombit Gjergj Kastrioti të flitej kaq shumë për Skënderbeun në ...
 48  +52 grid.al
17 janari Pse i njohim Skënderbeut vetëm ditën e vdekjes?! - GRID.ALNaim Frashëri e Kadare, poezi për Skënderbeun (Gjergj Kastrioti vdiq më 17 janar 1468) Nesër, më 17 janar 2014 mbushen 546 vjet nga vdekja e Gjergj Prijësit ...
 49  -24 kilikos.com
Naim Frasheri - Historia e Skenderbeut - Naim Frasheri - Letërsi Dhe mëndjen më vënt e mblodhë, Se udha e loth njerinë, Dy më të parët, që qenë, Përnjëherë nxuar zënë, Thanë: "Duam pakë mbrenë, Diç i kemi për të thënë".
 50  +23 parajsa.com
Gjergj Kastrioti – Skenderbeu | Parajsa.comGjergj Kastrioti | Per nje jete me te mire! ... asht pershkrue ne historin e Barletit dhe asht perjetsue ne vjershen “Skanderbeg” te poetit amerikan Longfellow.
 51  -12 shenja.mk
SHENJA - Edukimi me Skënderbeun[37] Ideja që me Skënderbeun nis një epokë e artë për shqiptarët ... I SHQIPTARVET, Ndërsa poshtë fotos qëndron vjersha : Rroftë ZOGU I, ...